Jaké jsou známky příchodu Páně na konci časů? Evangelium sv. Matouše 24,37-39: “Až přijde Syn člověka, bude to právě tak jako v době Noemově: Jako totiž v době před potopou lidé jedli a pili, ženili se a vdávali až do dne, kdy Noe vstoupil do archy, a nic netušili, až přišla potopa a všechny zachvátila, právě tak to bude, až přijde Syn člověka.” Nutnost jíst a pít potřebují k zachování života na zemi všichni lidé, ale často se pro tyto věci zapomíná na Stvořitele, bez něhož by nic nebylo. Dělá to většina lidí a ani to nechápe jako provinění. Nejsou vůbec připraveni na Kristův příchod, který ukončí běh světa. Předpovídá první papež sv. Petr ve svém druhém listu 3,3-4: “To především vězte, že v posledních dnech přijdou se svým posměchem posměvači, žijící podle svých špatných žádostí, a budou říkat: „Kdepak je ten jeho slíbený příchod? Otcové už zemřeli, a přesto od té doby všechno zůstává tak, jak bylo od začátku stvoření!“
List Judův 1,14-19: “O nich takto prorokoval i Henoch, sedmý patriarcha po Adamovi: „Hle, Pán přijde s velikým množstvím svých svatých, aby vykonal soud nade všemi a usvědčil všechny ze všech jejich bezbožných skutků, které bezbožně páchali, a ze všech urážlivých řečí, které proti němu vedli bezbožní hříšníci.“ Jsou to nespokojení reptalové, žijí tak, jak je k tomu ženou jejich žádosti, jejich ústa mluví naduté řeči a lichotí lidem, aby z toho sami měli prospěch. Vy však, milovaní, pamatujte na to, co vám dříve pověděli apoštolové našeho Pána Ježíše Krista. Říkali vám: „V poslední době povstanou posměvači, žijící podle svých bezbožných žádostí.“ To jsou ti, kdo působí roztržky, lidé jen pozemsky smýšlející, v nichž není Duch.”
Z druhého listu apoštola Pavla Soluňanům 2,1-8 se čte v sobotu suchých dní v adventu: “Bratři, pokud jde o dobu, kdy přijde náš Pán Ježíš Kristus a kdy my se u něho shromáždíme, prosíme vás: nenechte si tak snadno poplést hlavu, či se dokonce polekat nějakým proroctvím nebo listem prý od nás poslaným, jako by ten den Páně měl už nastat. Nedejte se žádným způsobem od nikoho oklamat. Napřed totiž musí nastat odpad a objevit se člověk skrz naskrz hříšný, propadlý záhubě, protivník, který se povyšuje nade všecko, co nese jméno Boží nebo čemu se vzdává náboženská úcta. Posadí se dokonce v Božím chrámě a bude se prohlašovat za Boha. Když jsem byl ještě u vás, říkával jsem vám to. Nevzpomínáte si? Víte, co ho teď zdržuje, že se nemůže objevit před určeným časem. Tajemství špatnosti však už pracuje; napřed ovšem musí ustoupit z cesty ten, který to dosud zdržuje. A pak se objeví ten bezbožník, ale Pán Ježíš ho zahubí dechem svých úst a zničí svým slavným příchodem.”
O životním stylu lidí před potopou platí z listu II Tim 3,1-5: “Buď si vědom toho, že v posledních dnech nastanou těžké chvíle. Lidé budou sobečtí, chtiví peněz, vychloubační, pyšní, na cti utrhační, rodičů neposlušní, nevděční, bohaprázdní, bez citu, nesmířliví, pomlouvační, nevázaní, hrubí, k dobrému neteční,zrádní, drzí, nadutí a milující rozkoš víc než Boha. Budou sice navenek ukazovat zbožnost, ale ve skutečnosti ji mít nebudou. Od takových lidí se odvracej.” Opak těchto slov ukazují osoby při Narození Páně: Panna Maria, sv. Josef, pastýři a mudrci. Kdo podle jejich příkladu správně slaví Narození Páně nežije jako lidé před potopou. Chování lidí před potopou se napravuje pokáním a dobrou svatou zpovědí. Z bludu, jak při Posledním soudu všichni uspějí je požadování zpovědníků, co automaticky všem udělují rozhřešení.
Druhý příchod k soudu připomíná římská liturgie ve svatvečer Štědrého dne vstupní modlitbou: “Bože, jenž nás každým rokem očekáváním spásy naší těšíš, dej, abychom ]ednorozeného tvého, jejž jako Vykupitele radostně vítáme, klidně viděli přicházet také jako soudce, Pána našeho ježíše Krista, Syna tvého, jenž s tebou žije a kraluje…” NOM liturgie vigilie Slavnosti Narození Páně: “Dopřáváš nám, Bože, abychom každý rok s radostí očekávali slavnost našeho vykoupení a vítali tvého Syna jako Vykupitele všeho lidstva; pomáhej nám, ať věrně plníme tvou vůli, abychom se nemuseli bát, až ho uvidíme přicházet jako Soudce. Neboť on s tebou v jednotě Ducha Svatého…”